Pojišťovny by chtěli s vládou jednat o sektorových daních. Týká se to zejména 8-procentní daně z neživotního pojištění, která měla vliv i na ceny některých pojistných produktů. Ministerstvo financí (MF) SR v současnosti o jejím zrušení s pojišťovnami nejedná. Možné změny by se však mohly uskutečnit v rámci daňově-odvodové reformy, na níž už začal resort pracovat.
Zavedení daně z neživotního pojištění ve výši 8% podle Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců (AFISP) výrazně zasáhlo pojišťovnictví. “Její zavedení nepodporujeme, měla jednoznačně negativní vliv na zdražení pojištění klientů. Podle našich informací k tomuto kroku přistoupilo několik relevantních pojišťoven na trhu s tím, že daň zohlednily ve výši, v jaké byla stanovena státem, tedy 8%,” přiblížila generální tajemnice AFISP Darina Huttová, která také očekává, že vláda tuto daň přehodnotí.
Slovenská asociace pojišťoven (SLASPO) uvedla, že vyčíslit vliv daně z pojištění se přesně nedá. “Vzhledem k tomu, že daň byla zavedena zpětně i na již existující smlouvy, museli pojišťovny poměrně složitým způsobem upravovat výslednou cenu za pojištění tak, aby obsahovala kromě vlastního pojistného i daň. Vycházeli přitom hlavně z profitability svých produktů a podle toho upravovali pojistné (bez daně) tak, aby to klient pocítil co nejméně, “vysvětlila pro TASR generální ředitelka SLASPO Jozefína Žáková.
Podle jejích slov u produktů, které byly dlouhodobě ztrátové, jako např. havarijní pojištění motorových vozidel, museli pojišťovny většinou daň z pojištění v plném rozsahu promítnout do ceny pro klienta. “Jinak by nebyly schopny plnit závazky, které jim z pojistných smluv vyplývají. Je však nutné připomenout, že na změnu ceny pojištění neměla vliv jen daň z pojištění. Pojišťovny musely zohlednit i jiné faktory, které cenu pojištění ovlivnily, například rostoucí ceny práce, náhradních dílců vozidel a podobně, “vysvětlila Žáková. Kromě toho na cenu pojištění má vliv i příčinnou klienta v předešlých letech. “Proto i změna ceny za pojištění po zavedení daně z pojištění mohla být pro každého klienta jiná a nedá se tedy jednoznačně určit, o kolik se zvýšila cena pojištění pro daň,” řekla Žáková.
SLASPO však chce s vládou jednat o změnách v daních. Asociace uvedla, že komunikuje s novou vládou od jejího vzniku. “Jednou z věcí, které bychom rádi řešili, jsou i sektorové daně uvalené na pojišťovnictví, kam patří daň z pojištění, ale například i zvláštní odvod z regulovaných odvětví,” doplnila Žáková. SLASPO je přesvědčena, že zrušení těchto sektorových daní by pomohlo ozdravit podnikatelské prostředí. “Hlavně by však přineslo užitek pojistníkem na Slovensku, mezi jiným i možné snížení pojistného v některých produktech. Samozřejmě, kromě těch, ve kterých je kombinovaný ukazatel, t. J. Poměr nákladů a výnosů nad 100%,” doplnila Žáková.
Ministr financí Eduard Heger (OĽaNO) pro TASR uvedl, že vláda plánuje v souladu s programovým prohlášením vlády postupně otevírat i jednotlivé daňové zákony. “V současnosti se právě díváme na to, jak nastavit daňový mix. Takže je možné, že i toto bude otázkou, o které budeme debatovat. V tomto okamžiku však neplánujeme nějaké konkrétní změny,” uvedl v souvislosti s daní z neživotního pojištění Heger.
Brzy by podle jeho slov měla být představena daňově-odvodová reforma. “Momentálně na ní pracujeme interně na ministerstvu. Potřebujeme si přepočítat jednotlivé varianty jak dál, jakmile budeme mít nějaké jasné kontury, tak je budeme komunikovat navenek,” dodal Heger.
